Автори Posts by Elena Andonovska

Elena Andonovska

8 POSTS 0 КОМЕНТАРИ

ЈАВНАТА СЕДНИЦА ЗА СЛУЧАЈОТ „МОНСТРУМ“ ПРЕЗАКАЖАНА Е ЗА 12 СЕПТЕМВРИ

compra ponstel Врховниот суд на Република Македонија денеска повторно ја одложи јавната седница по предметот оформен по жалба на пресуда донесена од Апелацискиот суд Скопје, во врска со убиството кај Смилковско Езеро односно случајот „Монструм“. Седницата е презакажана за 12 септември. Врховниот суд на Република Македонија соопшти дека јавната седница по овој предмет во врска со убиствата кај Смилковско Езеро, се одложила по барање на бранителот адвокат Асмир Алиспаиќ, во кое навел дека ќе биде отсутен од Република Македонија во периодот од 28 јуни 2017 до 10 јули и за доказ приложил резервација на авионски лет. Од Судот информираат дека јавната седница по предметот е закажана за 12 септември 2017 година, во 11 часот.

acheter cernos caps . На 12 април 2012 година, на Велики четврток, кај Смилковското Езеро, беа убиени четири момчиња на возраст од 18 до 21 година од скопската населба Радишани – Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Кире Трпковски, како и 45-годишниот Борче Стевковски од селото Црешево. За петкратното убиство во случајот „Мострум“ доживотна казна затвор им е изречена на Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута. Единствено петтообвинетиот, Сејди Рами, доби ослободителна пресуда, поради „немање цврсти докази за утврдување вина“. Се уште се чека на екстрадиција од Косово на првообвинетите Африм Демири и Агим Исмаиловиќ, кои беа осудени во отсуство.

ШЕКЕРИНСКА ВО БРИСЕЛ: СЕГА Е МОМЕНТ НАТО ДА ПРИДОНЕСЕ ПОВЕЌЕ ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА МАКЕДОНИЈА

genneric levitra Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, престојува во Брисел, во седиштето на НАТО-Алијансата, каде вечерва ќе присуствува на состанокот на Северноатлантскиот совет, посветен на мисијата „Одлучна поддршка“.

comrar venta tretinoin Во пресрет на вечерашниот состанок, министерката Шекеринска посочи дека целта на посетата е Македонија да ја изрази својата поддршка кон мисијата „Одлучна поддршка“, но воедно да се истакне очекувањето дека земјата може да смета на идно членство во НАТО.

msi pm8m v manual „Бевме партнер во тешки моменти на НАТО алијансата, очекуваме дека таа поддршка ќе се врати и со поддршка на Македонија за полноправно членство во НАТО“, рече Шекеринска.

acquistare symmetrel Во однос на домашните реформи, министерката истакна дека Македонија ќе биде исклучително посветена на реформските процеси во областите во кои е посочено назадување.

Buy Propecia – Нашите планови се многу јасни – Македонија ќе направи сè во поглед на внатрешните реформи, во поглед на враќањето на владеењето на правото, слободата на медиумите, контролата над извршната власт, за да ги исполни политичките критериуми кои долго време се сметаа за исполнети.

СОБРАНИЕТО ЈА ПРОДОЛЖИ КРИЗНАТА СОСТОЈБА ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА

etude in c major musser Собранието на Република Македонија во рамки на 7. седница денеска со 94 гласа „за“ го продолжи рокот на постоење на кризна состојба на јужната и на северната граница заради зголемен обем на мигранти до 31 декември оваа година.

comprar duphaston sin receta Пратениците изгласаа измена на Одлука за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба заради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на Република Македонија до 31 декември 2017 година. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски образложи дека оваа одлука е многу значајна заради околностите околу глобалниот проблем со мигрантската криза. Рокот се продолжува врз основа на проценките на надлежните служби и со предлог-одлуката на Владата која беше доставено до Собранието.

acquistare betapace – Ќе им се овозможи на АРМ заедно со МВР учество во обезбедувањето на државната граница на Република Македонија со Република Грција каде имавме сериозен прилив на мигранти, рече Спасовски кој исто така посочи дека и припадници на полициски сили од други држави учествуваа во обезбедување на границата. Целта е, рече министерот, да се продолжи овој континуитет бидејќи многу процеси се отворени. – Мигрантската криза во секој момент може да ескалира, вели Спасовски.

Buy Cytotec Во однос на оградата на јужната граница, кажа дека таа постојано е под надзор од страна на полицијата и војниците .

genneric levitra – Соработка има со сите соседни земји во однос на мигрантската криза и регионално. Комуникации со грчкото Министерство за внатрешни работи се воспоставени и има редовни комуникации со полициското аташе на Грција во Македонија, рече Спасовски. Во моментов на границата со Грција, информира тој, има околу 100 припадници од други полициски служби од Словенија, Србија, Чешка, Унгарија, Словачка, Полска и Хрватска и тоа ќе продолжи до крајот на окотмври.

ДВОЈНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА БРЗИНАТА НА 4G МРЕЖАТА НА МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ

compra zyprexa Македонски Телеком  денеска објави  двојно зголемување  на брзината на 4г мрежата и измери најголема брзина на мобилната мрежа во Македонија од над 300 мб во секунда. Македонски Телеком почна да ја имплементира новата техонолгија и се очекува корисниците од општина Центар  есенва да бидат први во регионот што ќе користат вакви брзини. Од наредната година оваа технологија ќе биде достапна и во другите поголеми градови низ Македонија, изјави главниот извршен директор на Македонски Телеком  Андреас Елснер.

ОД САБОТА НОВА ЦЕНА НА СТРУЈАТА НЕОФИЦИЈАЛНО СЕ ГОВОРИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ ЗА 0,25 %

gp 69 form kenya До крајот на овој месец ќе се знае новата цена на електричната енергија што граѓаните ќе ја плаќаат од 1 јули, а истата ќе важи до месец јули 2018 година.

comrar venta duphalac Во Регулаторна комисија за енергетика во моментов се прават пресметките и се уште официјално не е обелоденето колку ќе чини киловат-час електрична енергија за домаќинствата.

comprar torsemide sin receta Неофицијално се говори за намалување на цената за 0,25 отсто.

boutique project proposal sample Минатата година струјата поевтини за 0,25 отсто, додека претходно за 0,33 отсто.

МАКЕДОНИЈА ВО ПОРТОКАЛЕВА ФАЗА ТЕМПЕРАТУРИ И НАД 40 СТЕПЕНИ

acheter panadol Македонија од денеска до сабота ќе биде зафатена од високи температури од портокалова фаза. Температурата на одредени места се очекува да го надмине 40-тиот степен.

astronomy comprehension passages 5th grade Поради високите температури, Министерството за здравство препорачува од работни обврски да се ослободат бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, а работодавачите да го реорганизираат работното време  со цел да се избегнуваат активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот.

the only mama luigi book anyone has ever made Се препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а во детските градинки да не ги изнесуваат децата на отворено во овој временски период.

security officer training manual grade south africa Со цел да се сречи труење со храна, која е честа појава во летниот период, Агенцијата за храна и ветеринарство порачува граѓаните при купување да водат сметка за изгледот и рокот на употреба на производот, да купуваат храна од проверени места, а лесно расипливите продукти да се купуваат исклучиво од објекти каде што се чуваат во разладни уреди.

nepali korean language dictionary free Од Републичкиот совет за безбедноста на сообраќајот на патиштата апелираа учесниците во сообраќајот да избегнуваат патување во периодот од 12 до 16 часот.

jennifer armentrout deity Според најавите од Управата за хидрометеролошки работи, топлото време ќе се задржи до недела попладне кога поради брз продор на влажна и посвежа воздушна маса од север се очекуваат врнежи од дожд, грмежи, засилен северен ветер и значително опаѓање на дневните температури.

ТАРАВАРИ И ЧАКАРОВСКИ НА РАБОТНА СРЕДБА ВО КЛИНИКАТА ЗА НЕВРОЛОГИЈА

Министерот за здравство д-р Арбен Таравари, заедно со заменик министерот, д-р Гоце Чакаровски денеска имаа работна средба со колегите од Универзитетската клиника за неврологија во Скопје, со кои го испија првото утринско кафе и разговараа за тековната работа на клиниката и за идните планови. Ова ќе биде практика на министерот, заедно со заменик министерот еднаш неделно да посетуваат по една од клиниките и да разговараат со раководството и со вработените во универзитетските клиники.

ОД 1 ДО 4 ЈУЛИ МЕТЈУ НИМИЦ ВО СКОПЈЕ

Специјалниот претставник на Обединетите Нации во разговорите меѓу Македонија и Грција за прашањето за името Метју Нимиц од 1 до 4 јули ќе го посети Скопје, соопшти канцеларијата на портпаролот на генералниот секретар на ОН.

Нимиц, како што се наведува, доаѓа во Скопје на покана на македонската Влада со цел да се дискутира за начините за постигнување напредок  во разговорите со посредство на ОН за изнаоѓање заедничко прифатливо решение за прашањето за името.

Во соопштението се додава дека на покана на Владата на Република Грција, предвидено е Нимиц да замине за Атина, веднаш по посетата на Скопје