Автори Posts by Игор Мицкоски

Игор Мицкоски

51 POSTS 0 КОМЕНТАРИ

Евзони и денеска затворен за сообрајќај

Граничниот премин Евзони, на македонско-грчката граница, е се уште затворен за сообраќај поради штрајк на грчките земјоделци. Отворени за сообраќај се премините Дојран и Меџитлија.

Од АМСМ информираат дека на граничниот премин Дојран поради зголемена фреквенција има задржувања од најмалку еден час. На останатите граничните премини, освен на граничниот премин Богородица, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Сообраќајот на патиштата се одвива во зимски услови по наместа  влажни коловози, а интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Магла со видливост од 50 до 100 метри има на патните правци Тетово, Скопје и Катланово.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста  појава на одрони, особено на патните правци: Кочани -Мак. Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д. Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

СЕ ПОКАЧУВА НИВОТО НА РЕКИТЕ

Најголемо покачување на водосотојот има на реките Радика, Треска, Сатеска. На реката Радика покаувањето е 42 см, на Треска кај Македонски Брод 35 см, а на Сатеска водостојот е повисок за 29 см од вчерашниот, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

И на останатите реки се бележат благи до умерени покачувања.

Како последица на топењето на снегот се очекува покачувањето на водостојот на сите водотеци во земјата да продолжи. Поради позитивните температури на воздухот проследени со врнежи од дожд и топење на снег УХМР предупредува на внимателно движење покрај водотеците и суводолиците, особено во западниот дел од државата.

Атанасоски со писмена реакција за ставот на Алексис Ципрас

Во врска со ставот на Грчкиот Премиер, comprar ciplox sin receta Алексис Ципрас, кој во рамки на официјалната посета на Србија, ја обвини Македонија за непријателство и национализам, Претседателот на Македонската Алијанса, acquistare fludac Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, ја упатува следната реакција:

Нема повеќе никакви дилеми дека постои разлика меѓу ставовите на Buy Propecia Павлопулос, acheter aldara Ципрас и comrar venta cephalexin Ко Geriforte comprare, senza prescrizione medica. - Geriforte comprare, senza prescrizione medica. s dapoxetin иас. Сите клучни играчи во надворешната политика на официјална Атина имаат ист негаторски, понижувачки и провокативен став за Македонското прашање. Ова уште една директна потврда дека таканаречените мерки за градење доверба се едно големо ништо!

Бидејќи compra prograf Ципрас тврди дека Грција покажала трпение за решавање на спорот за името, а за возврат од Македонија добила непријателство и национализам, би било логично раководството на ЕУ и НАТО да му ги постават следните прашања:

Што е според него Грчкото барање за промена на Уставното име и откажување од Македонскиот национален идентитет? Дали асимилаторската политика и промената на сите Македонски топоними од Егејска Македонија после Букурешкиот договор од 1913 се разликува од денешните иредентистички тврдења на Buy Accutane Павлопулос дека Македонија е Грчка?

Чие непријателство е Грчкото вето за прием на Македонија во НАТО во Букурешт во 2008?

За какво трпение зборува compra omnicef Ципрас кога официјална Атина не ја почитува ниту пресудата на Меѓународниот Суд во Хаг, а во Белград за други прашања се повикува на токму на меѓународното право?

Аман, што е многу, многу е! Вакво лицемерие и двоен морал е премногу дури и за Грчките политичари кои секогаш кога им паѓа рејтингот вежбаат средновековен национализам на Македонското прашање.

За жал, ставот на acheter keppra Ципрас е доказ дека иредентизмот, непризнавањето на историската вистина и непријателскиот став кон Македонија и Македонскиот народ е официјална Грчка политика, која треба да се отфрли како недостојна за една земја членка на ЕУ и НАТО!

Затоа нека не се чуди Грција што добива дипломатски шлаканици како онаа од Малта која го призна Уставното име на Република Македонија.

Земајќи предвид дека Татковината се наоѓа во крајно чувствителен период во кој како што се продлабочува внатрешната политичка криза така соседите се повеќе се обидуваат да ја злоупотребат за наметнување на нивните националистички агенди, Македонската Алијанса упатува уште јавен повик до Македонските политички партии, кои без разлика на нивниот анимозитет неодложно мора да изградат консензус за прашањата од национален интерес и веднаш да го сторат следното:

comrar venta retrovir Прво, на домашната, но и на целата меѓународна јавност, јасно и недвосмислено да и соопштат дека без разлика на сложените внатрешни политички односи, ниту една политичка партија, ниту еден лидер или политичар во Татковината никогаш нема да се согласи да преговара или разговара за промена или откажување од најсветото Македонско име и идентитет.

acquistare ditropan Второ, одлучни и единствени мора да ја осудиме националистичката, иредентистичка и негаторска политика на политичките претставници на Грција. Еднострано да ги замрзнеме сите разговори за таканаречените мерки за градење доверба, се додека официјална Атина не се извини за скандалозните провокации. Нема никаква логика да се создава привид со некакви мерки за добро соседство, бидејќи е повеќе од јасно дека кај Грчката страна не постои искрена волја за создавање доверба.

comprar micronase sin receta Трето, ниту една политичка партија нема да дозволи соседите да се мешаат во внатрешните прашања на Македонија свесно инвестирајќи во нарушувањето на добрососедските односи,  да си поигруваат со чувствата на Македонскиот народ и со тоа да покажуваат целосно непочитување на суверенитетот на Република Македонија.

Македонските политички партии мора да сфатат дека не се поголеми од Македонија! Нема и не може да се прави компромис на штета на стратешките интереси на Македонскиот народ!

Трамп потпиша указ за затегнување на миграциската политика на САД

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера објави дека потпишал указ за „Заштита на нацијата од влегување на странски терористи во САД“.

Тој предвидува времено стопирање на политиката на давање азил и забрана за граѓаните на неколку муслимански земји да влезат на територијата на САД.

– Воведувам нови мерки за контрола, кои ќе ги држат радикалните исламистички терористи надвор од САД, рече Трамп во Пентагон по церемонијата на стапување на должност на новиот министер за одбрана Џејмс Матис.

Трамп нагласи дека САД сакаат да ги примат само „оние луѓе, кои ја поддржуваат нашата земја и кои длабоко го почитуваат нашиот народ“.

Претседателот на САД ги спомена загинатите во терористичките напади на 11 септември 2001 година и рече дека САД никогаш нема да ги заборават лекциите, научени тој ден. Тој потсети дека повеќето напаѓачи биле Саудијци, кои добиле визи од САД.

Согласно указот и неговите анекси, кои беа објавени од Белата куќа, американските власти ќе забранат во рок од три месеци влез на државјани од седум муслимански земји: Ирак, Иран, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен. Исклучок ќе биде направен за оние граѓани, кои поседуваат дипломатски визи, за официјалите претставници на тие земји и за вработени во меѓународни организации.

dapoxetin  

МЕРКЕЛ: ЕУ ЗАСЕГА НЕ МОЖЕ ДА СКЛУЧИ СПОГОДБА СО ЛИБИЈА ЗА РЕАДМИСИЈА НА БЕГАЛЦИТЕ

Европската унија треба да дејствува заеднички со Либија против нелегалната миграција, но засега не може да склучи спогодба за реадмисија на бегалците со таа земја, како онаа со Турција, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во неделното видео обраќање, објвено денеска на владината веб страница.

– Секако дека би сакале да ја спречиме нелегалната миграција. И според нас тоа е во интерес на самите бегалци, рече Меркел и напомена дека минатата година во Средоземното Море се удавиле над четири илјади лица, од кои повеќето на пат од Либија за Италија.

Според неа тоа наложува потесна соработка со Либија во борбата против нелегалната миграција, но засега ситуацијата не и овозможува на ЕУ да склучи со либиските власти спогодба, како таа со Турција.

– Тоа ќе биде можно кога ќе се подобри политичката ситуација во Либија, кога владата на национално единство навистина ќе стане влада и ќе ја преземе контролата во целата земја, додаде Меркел.

Соопштение за јавност за признавањето на Уставното име од Малта

По повод воспоставувањето на дипломатски односи со Република Малта под Уставно име, Претседателот на Македонската Алијанса, Comprar Uroxatral. Compra Alfuzosin Sin Receta Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, го соопштува следното:

Македонската Алијанса ја поздравува дипломатската нота со која Република Малта го признава Уставното име на Република Македонија. Воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Малта доаѓа во исклучително чувствителен период за нас, во кој сите соседи се обидуваат да ја злоупотребат нашата политичка криза за притисок и мешање во внатрешните работи. Земајќи ја предвид и хистеријата на радикалните Грчки структури по Македонското прашање, која доби на динамика изминатата година, потегот на Малта е уште една дипломатска шлаканица за официјална Атина.

Значењето што е 135 земја која ни го признава Уставното име е уште поголемо земајќи предвид дека Малта во првата половина од 2017 претседава со Европската Унија. Ова е сигнал за останатите земји членки кои треба да го следат примерот на Малта.

Во таа насока, Македонската Алијанса го повикува новиот Претседател на Европскиот Парламент, Антонио Тајани, да не потпаѓа под притисокот на Грција. Ниту Александар Македонски бил Грк, ниту Македонија и Македонскиот народ некогаш ќе се откажат од сопствениот национален идентитет и вековно име. Протестните ноти на Грчките Европратеници се дел од нивниот иредентистички фолклор зачинети со нивните досадни обвинувања дека наводно се некој друг сака да ја фалсификува нивната историја, а во суштина нема поголеми фалсификатори од нив самите.

Признавањето на Уставното име од Малта треба да биде мотив плус за Македонските политички партии, во овој суптилен момент, јавно да се обврзат дека никој нема да се согласи да преговара за промена на светото име Македонија и Македонскиот идентитет.

ДУИ СЕ УШТЕ ПРЕГОВАРА ЗА КОАЛИЦИРАЊЕ СО ВМРО ДПМНЕ

Се уште трае состанокот на проширениот состав на Централното претседателство на ДУИ на кое Алио Ахмети, лидерот на партијата се обидува да им ја презентира програмата за коалиција со ВМРО ДПМНЕ.

Утре истекува рокот за формирање Влада од страна на претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Ако не успеат да се договорат во најголемата албанска политичка партија и немаат став за коалиција со ВМРО ДПМНЕ, останува вутре на полноќ Груевски да го врати мандатот кај претседателот на државата Ѓорѓе Иванов.

Во меѓувреме имја многу шпекулации од тоа дека во договорот стои дека ДУИ ќе коалицира соп ВМРО ДПМНЕ, но Никола Груевски да не биде премиер, а шпекулациите одат и до таму што се информира дека има големо незадоволство од коалицијата на Груевски и Ахмети, па можно е преполовување на пратеничката група на ДУИ.

ИНИЦИЈАТИВА -„ДА ЈА СПАСИМЕ ПОПОВА ШАПКА“

Неколкумина активисти денеска објавија дека започнуваат иницијатива наречена „Да ја спасиме Попова Шапка“, која ќе се спротивстави на запоставувањето на овој туристички центар.

„Свесни дека живееме во една природна убавина како што е Шар Планина кој што го допира и нашиот град. Свесни сме за здравственото, еколошкото, туристичкото и економското значење кое го поседува Попова Шапка. Загрижени сме за несовесноста, неодржливоста, заборавените инвестиции, уривањето на едно од најпознатите рекреативни места од поранешна Југославија, и тоа од самите локални и државни институции.
Ние сакаме Попова Шапка да ја гледаме што подобра, почиста, средена според стандарди, искористена од еколошки, туристички и рекреативен спортски аспект“, велат од иницијативата.

Активистите ја изразија нивната загриженост за уништувањето на туристичкиот центар во овие 15 години, оставајки го без инвестиции, без инфраструктура, без одржување, без никаков конкретен проект и без модернизирање на туристичките капацитети.

Тие најавуваат разни активности и ги повикаа сите граѓани и експерти за туризам да им се придружат и да им дадат подршка за спасување на Попова Шапка.

Во тек конкурс за прием на воени пилоти

Центарот за обуки на пилоти денеска во Домот на Армијата во Скопје одржа презентација на обуките за пилоти која, како што рече капетанот Борче Манев, има цел да ја доближи пилотската професија до младите луѓе.

– До сега се соочувавме со неинформираност на младите и имавме слаб одзив на конкурсите. Затоа сега се одлучивме на ваква интензивна кампања со која што ќе ги запознаеме луѓето и ќе добијат достапни информации, истакна Манев.

Капетанот Манев, кој воедно е и инструктор по летање во Центарот, потсети дека во тек е конкурсот за прием на воени пилоти при Министерството за одбрана, а ќе трае до 3 март оваа година.

Најави дека следниот месец ваква презентација ќе се организира и во Центарот за обука во касарната „Страшо Пинџур“.

На презентацијата присутните ги поздрави директорот на Центарот за обука на пилоти, Јаари Шрага, а мотивациони предавања и презентации извршија наколку инструктори.

Денешниот настан од досега организираните, според капетанот Манев, е најпосетен, а очекувањата се дека околу 300 момчиња и девојки ќе покажат интерес за воени пилоти во АРМ.

За пријавување на конкурсот младите треба да имаа завршено високо образование, да имаат познавање на англиски јазик и да бидат државјани на Република Македонија.

Во однос на критеруимите при изборот за запишување на кандидатите на стручно оспособување и усовршување на кандидати со завршен прв циклус на студии за офицери од родот авијација за потребите на Министерството и на Армијата покрај општите и посебните услови, при почетното рангирање, ќе се земе предвид општиот успех на кандидатите од првиот циклус на студии и проверката на физичката подготвеност.

При приемот на лица за стручно оспособување и усовршување со завршен прв циклус на студии за потребите на Министерството и на Армијата, ќе се почитува принципот на соодветна и правична застапеност на заедниците.

АТАНАСОСКИ НА НЕФОРМАЛНА СРЕДБА СО СОРАБОТНИЦИ НА ТРАМП

Претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски остварил неформална средба со дел од најблиските соработници на Американскиот претседател Доналт Трамп, дознава Телевизија Сонце од извори во САД.

Како што сме информирани, веднаш по завршување на промоцијата на Трамп за прв човек на најмојќната држава во Светот, Атанасоски имал средба со блиски соработници на 45-от американски претседател со кои разговарале за случувањата во САД, но ги запознал и со актуелната политичка состојба во Македонија.

Како што ни беше пренесено, соработниците на Трамп со кои разговарал Атанасоски, ветиле средба помеѓу Американскиот претседател и претседателот на Македонска Алијанса во блиска иднина, на која Трамп изворно ќе биде информиран за состојбата во Македонија.

Стапивме во контакт со Атанасоски кој ниту ја потврди ниту ја демантираше оваа информација, туку истакна дека тој секогаш на средбите со конгресмените и влијателните луѓе во Републиканската партија разговара за иднината на Македонија и просперитетот на татковината.

Атанасоски е доглогодишен влијателен член во Републиканската партија на САД, за што сведочат и средбите со конгресмените, за што информиравме изминативе денови.

Атанасоски беше директно поканет да присуствува на церемонијата на влегувањето на Трамп во Белата Куќа.