Автори Posts by boskowsky

boskowsky

39 POSTS 0 КОМЕНТАРИ

Писмена реакција за провокацијата на Росен Плевнелиев

Во врска со провокацијата која дојде од поранешниот Претседател на Бугарија, acquistare tamoxifen Росен Плевнелиев, кој во своето проштално интервју изјави дека Македонија треба да влезе во Европска Унија бидејќи тоа било нивна кауза, но не и „Македонизмот“ кој според него бил антибугарска идеологија, Претседателот на Македонската Алијанса, acheter isoniazid Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, ја упатува следната реакција:

Навистина е тажно кога еден Претседател на соседна Држава ќе го злоупотреби своето проштално интервју за да остави негативен товар на својот наследник без да размислува за националните интереси на неговата земја и народ.

Може ли да дефинира compra seroquel Росен Плевнелиев што подразбира под поимот „Македонизам“? Да не треба Македонците да се интегрираат во ЕУ како Бугари? Знае ли comrar venta compazine Плевнелиев воопшто што е антидемократски? Дали негаторската и асимилаторската политика на Бугарија со која не го признава постоењето на Македонци е демократска вредност? Или тоа е можеби „Бугаризам“ кој природно и следува на една земја членка на ЕУ?

Бугарија и Македонија и покрај сите историски неправди можат да имаат добрососедски односи. За жал, ваквите испади само го зголемуваат јазот и инвестираат во зголемување на разликите за отворените и се уште нерешени билатерални прашања, што на никој не му оди во прилог. Подмолно е што Buy Accutane Плевнелиев на заминување перфидно ја врати старата националистичка реторика од минатиот век, очигледно охрабрен од провокациите на Грција, Србија и Албанија кои го користат моментот на внатрешна политичка нестабилност на Македонија.

Ја осудуваме срамната провокација на Acheter Nexium. Achat Esomeprazole Sans Ordonnance Росен Плевнелиев и го повикуваме новоизбраниот Претседател на Бугарија, comprar differin sin receta Румен Радев за почеток да се огради од изјавите на својот претходник, што ќе биде сигнал дека неговите заложби за добрососедски односи навистина ќе ги практикува.

Единствениот став на Македонските политички партии за стратешките интереси на Македонскиот народ и Држава е неопходен во овие чувствителни моменти. Затоа во името на Македонската Алијанса уште еднаш ги повикуваме најодговорните политички партии заеднички и неодложно да се усогласат и недвосмислено да соопштат дека,ниту една политичка партија нема да дозволи соседите да се мешаат во внатрешните прашања на Македонија свесно инвестирајќи во нарушувањето на добрососедските односи,  да си поигруваат со чувствата на Македонскиот народ и со тоа да покажуваат целосно непочитување на суверенитетот на Република Македонија.

 

На домашната, но и на целата меѓународна јавност, недвосмислено и укажуваме дека без разлика на сложените внатрешни политички односи, ниту една политичка партија, ниту еден лидер или политичар во Татковината никогаш нема да се согласи да преговара или разговара за промена или откажување од најсветото Македонско име и идентитет.

 

 

vrikshamla kaufen МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

comprar barato lithobid Претседател,

buy Ѓорѓија Џорџ Атанасоски

 

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски на инаугурацијата на Доналд Трамп

Почитувани,

 

По повод инаугурацијата на Доналд Трамп за нов, 45-ти Претседател на Соединетите Американски Држави, Македонската Алијанса ја соопштува следната вест:

 

Вчера, Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, ја имаше честа да биде дел од свечената инаугурација на новиот, 45-ти Претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп. Неговото присуство на овој исклучителен настан во поновата Американска историја, е своевидно признание за придонесот кој тој го имаше во кампањата и победата на новиот Претседател на САД.

 

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски кој веќе со децении води успешен бизнис во САД, како политичар кој има трајни врски со Републиканската партија, од денес натаму со несмален интензитет ќе продолжи и понатаму да ја користи својата професионална позиција за лобирање за стратешките интереси на Македонија и Македонскиот народ.

 

Со стапување на должноста на Доналд Трамп, за Македонија се отвораат уште поголеми можности и перспективи да го зајакне своето стратешко сојузништво со Соединетите Американски Држави.

 

 

 

 

 

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

Претседател,

                                                                                    Ѓорѓија Џорџ Атанасоски

Соопштение за јавност во врска со присуството на инаугурацијата на новиот Претседател на САД, Доналд Трамп

Почитувани,

 

Во врска со присуството на инаугурацијата на Доналд Трамп во нов, 45-ти Претседател на Соединетите Американски Држави, престојот во Вашингтон и серијата средби кои беа остварени во изминативе неколку дена, Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, го соопштува следното:

 

Поканата и присуството на инаугурацијата на новиот Претседател на САД, Доналд Трамп, освен што претставува своевидно признание за придонесот кој Ѓорѓија Џорџ Атанасоски го имаше во претседателската кампања во САД, истовремено е и сигнал дека со мудри потези и искрен пристап Македонија може во наредниот период да создаде добра шанса за остварување на своите стратешки приоритети.

 

Добрите и трајни врски со Републиканската партија, очекувањата за намалено влијание на Грчката Дијаспора врз администрацијата на Трамп е основа која треба да обезбеди наша победа која ќе се базира исклучиво врз принципите на меѓународното право, што ќе ги отвори вратите за влез на Татковината во НАТО на достоинствен начин.

 

Македонската Алијанса на чело со Ѓорѓија Џорџ Атанасоски ја продолжува демократската битка за зачувување на Уставното име и Македонскиот национален идентитет, под мотото, Претседателите се менуваат, но пријателите се вечни! Соединетите Американски Држави остануваат најважниот стратешки сојузник за Македонија и Македонскиот народ!

 

Сметаме дека посетата на Вашингтон беше исклучително успешна. Македонската Алијанса изразува благодарност до Републиканскиот Конгресмени од Флорида и Западна Вирџинија, Рон ДеСантис и Александар Ксавиер Муни за серијата средби кои беа реализирани во Американскиот Конгрес.

 

Изразуваме благодарност и до Македонскиот Амбасадор во Вашингтон, Васко Наумовски и до Претседателот на Обединетата Македонска Дијаспора, Мето Колоски, со кои Ѓорѓија Џорџ Атанасоски продолжува интензивно да комуницира во насока на создавање на перспективи за обезбедување на сигурна иднина и просперитет за Македонија.

 

 

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски како претставник на Македонската Дијаспора, со несмален интензитет ќе ја користи својата професионална позиција во САД за лобирање за националните интереси на Татковината.

 

 

 

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

Претседател,

                                                                                    Ѓорѓија Џорџ Атанасоски

Галерија: Атанасоски на промоцијата на Трамп за нов Американски претседател

Претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски на белите столчиња пред Белата Куќа, местото каде што Доналд Трамп беше промовиран во наследник на Барак Обама.

Атанасоски продолжува со средбите со конгремсените

Претседателот на Македонска Алијанса Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, утринава се сретна со американскиот конгресмен Рон Де Сантис.

Оваа средба е уште една во низата остварени пред официјалната промоција на Доналд Трамп за нов претседател на САД.

Атанасоски од Америка најави дека очекува средби со уште неколкумина конгресмени и сенатори, по што ќе заокружи богат ден на средби со највисоките американски претставници.

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски на средба со конгресменот Алекс Мони

Претседателот на Македонска алијанса Ѓорѓија Џорџ Атанасоски оствари неформална средба со американскиот конгресмен Алекс Мони.

Според информациите од САД, Атанасоски разговарал за македонскиот интерес, но и за очекувањата од новата амдинистрација на Доналд Трамп.

Средбата со конгресмените на Републиканска Партија е редовна од ваков вид, бидејќи и Атанасовски е во највисокиот врв на партијата од која Америка го доби новиот претседател.

Се очекува Атанасоски да биде во првите редови на инагурацијата на новоизбраниот претседател Доналд Трамп.

Писмена честитка по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици

Почитувани,

Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, денес по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, на поглаварот на Македонската Православна Црква, Архиепископот
Охридски и Македонски, Господин Господин Стефан,  како и на сите верници во и надвор од границите на Македонија, ја упатува следната честитка:

“По повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, дозволете на Ваc лично, на членовите на Синодот, на Вашето ценето свештенство и монаштво, на сите православни верници на Македонската
Православна Црква во Татковината и надвор, да упатам срдечни честитки, со најискрени желби за одлично здравје, успех, благосостојба и мир во душата.

Празнувајќи го денот на Христовото крштевање го празнуваме духовното раѓање и обнова на нашето единство преку верата. Со осветувањето на водите и објавата на божјиот лик помеѓу луѓето се осветли
човековиот живот и се зацврсти темелот на верата, а вредностите на покајанието, прочистувањето, правдината и трпението добија вистинска смисла.

Затоа, на овој голем богојавленски празник да празнуваме и да се радуваме, со желба покрстената вода да ни даде нова сила за нови големи дела и успеси. Да си посакаме подобра иднина, здравје, а објавата
на божјиот лик да не зближи уште повеќе како народ во верата и среќата кои произлегуваат од големината на овој ден.

Ваше Блаженство, честитајќи Ви го овој голем христијански празник, Ви посакувам добро здравје и духовен мир, а на сите Македонци кои го прославуваат празникот сакам да им порачам дека верата се потврдува
со дела и преку љубов кон сите луѓе.

Бог да ја чува нашата Татковина!“

МАКЕДОНСКА  АЛИЈАНСА
Претседател,
    Ѓорѓија Џорџ Атанасоски

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски на инаугурацијата на Доналд Трамп

Почитувани,

По повод инаугурацијата на Доналд Трамп за нов, 45-ти Претседател на Соединетите Американски Држави, Македонската Алијанса ја соопштува следната вест:

Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, на покана на неговиот долгогодишен пријател, Републиканскиот Конгресмен од Флорида, Рон ДеСантис, од утре ќе престојува во Вашингтон и ќе ја има честа да биде дел од свечената инаугурација на новиот, 45-ти Претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп. Престојот во Вашингтон ќе биде искористен за средби во Американскиот Конгрес.

 Ѓорѓија Џорџ Атанасоски кој со децении има успешен бизнис во САД, како општествен и политички активист кој има трајни врски со Републиканската партија имаше свој придонес во кампањата и победата на Доналд Трамп кој несомнено ќе остане запаметен како Претседател на обичните Американци кој работат напорно и секојдневно придонесуваат во економскиот развој на САД.

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски како претставник на Македонската Дијаспора, ќе продолжи да ја користи својата професионална позиција во САД за лобирање за националните интереси на Татковината. Соединетите Американски Држави остануваат најсилниот стратешки сојузник на Татковината и целиот Македонски народ.

Македонската Алијанса е уверена дека после 20 јануари се отвораат нови перспективи за остварување на нашите стратешки цели. Со очекување за намалено влијание на исклучително моќната Грчка Дијаспора која традиционално е блиска со Демократската партија, може да се надеваме на поголем но принципиелен притисок на идната администрација на САД за почитување на меѓународното право што ќе обезбеди напредок во Евроатланските интеграции на Татковината.

Битката за одбрана на најсветото, Македонското име и идентитет, продолжува!

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

Претседател,

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски

Aтанасоски со реакција до Kоѕиас Mакедонските партии да донесат декларакција за неменување на уставното име

Претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓшија Џорџ Атанасоски, упати писмена реакција до грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, кој за Атинската новинска агенција изјави дека Грчката Влада имала неколку предлози за името за кои наводно чекала одговор од другата страна.

Во реракцијата на Атанасоски, се вели: Македонската Алијанса во континуитет ги повикува лидерите на најодговорните политички партии во Македонија да преземат конкретни, јасни и директни чекори со кои ќе се стават во одбрана на суверенитетот и националниот идентитет на Татковината и Македонскиот народ.

Не смееме повеќе да дозволуваме нашите соседи, а особено Грција, да продолжуваат да снесуваат „кукавички јајца“, и со тоа дополнително да инвестираат во продлабочување на нашата внатрешна политичка криза.

Официјална Атина продолжува да промовира двојни аршини. Од една страна Коsиас се обидува да покаже лажна конструктивност со таканаречените мерки за доверба, а од друга страна Грција продолжува со својата стратегија со уцени и притисок да го бараат од Македонија невозможното. Невидена срамота е Коsиас во интервјуто да оценува дека Времената спогодба според него имала за цел да обезбеди време за предлози за спорот за името, а никогаш не одговори зошто не ја почитуваат пресудата со која  Меѓународниот Суд во Хаг уште во 2011 потврди дека токму официјална Атина со ветото во Букурешт во 2008 ја прекрши Времената спогодба.

Без да навлегуваме во вистинитоста на тврдењата на Никос Коsиас дека од Грчка страна до Македонија се доставени некакви предлози за името за кои наводно се чека одговор, Македонската Алијанса смета дека во овој чувствителен период во кој се преговара за составување на Влада, најодговорните политички партии уште сега мора да се обврзат на следните принципи во идното дејствување:

Прво, било какви предлози од Грчка страна, а кој нема да бидат во насока на прифаќање на нашето Уставното име, официјална Атина може да ги чува во фиока. Разговори и преговори за прифаќање на предлози на промена на Уставното име нема и не може да има, бидејќи секој кој евентуално би се нафатил на такво велепредавство ќе мора да си ја прифати и казната од народот.

Второ, сите разговори во врска со таканаречените мерки за градење доверба ги замрзнуваме, се додека официјална Атина не прифати дека постои Македонски народ кој меѓу другото живее и во Егејскиот дел. Не може Коsиас да се жали за правата на Грците во Албанија, а во исто време да се прави и слеп и глув за постоењето на Македонското малцинство во Грција. Никој нема право да го оспорува Македонскиот национален идентитет.

Трето, сите политички партии кои влегоа во Македонското Собрание, уште пред да гласаат за избор на Влада, со Декларација да ги осудат сите обиди на соседите за продолжување на нашата политичка криза и мешање во внатрешните прашања. Не може Албанските политички лидери да градат платформа за своите барања во присуство на Еди Рама во Тирана, а никој од нив да не се обврзува да издејствува Албанија конечно да го признае Уставното име на Македонија. Македонија мора да има идентичен и унифициран пристап и кон сите други провокации кои доаѓаат и од останатите наши соседи со кои имаме отворени прашања, како Бугарија и Србија.

Конечно, најодговорните Македонски политички лидери треба да бидат целосно свесни за предизвиците со кои се соочува Татковината, и добро да размислат за секој нивен потег во периодот што следува.

Секоја нивна евентуална одлука која ќе биде мотивирана од личен и тесно партиски интерес, а која ќе го загрози вековното име Македонија и Македонскиот национален идентитет, ќе предизвика жестока реакција од Македонскиот народ.

ЗА НАГРАДИТЕ НА ДПМ ДОСЕГА ПРИЈАВЕНИ 75 КНИГИ

На конкурсот за традиционалните награди на Друштвото на писателите на Македонија за најуспешни остварувања во 2016 година, досега пристигнале 75 дела од 68 автори, соопшти македонската писателска асоцијација, која очекува бројот на книгите да биде поголем со оглед на тоа дека конкурсот е отворен до крајот на декември.

 

Пристигнатите дела конкурираат за наградите „Ацо Шопов“ за поезија, „Стале Попов“ за проза, „Димитар Митрев“ за критика и есеистика, „Ванчо Николески“ за книга за деца и „Книжевен мост“ за најдобра книга напишана на еден од јазиците на националностите

.

Високите признанија ќе бидат врачени на 13 февруари 2017 година на свеченоста по повод јубилејот 70 години од основањето на Друштвото на писателите на Македонија.

 

Одлуките за најуспешните остварувања ќе ги донесат жири-комисии составени од 15 истакнати писатели, академици, универзитески професори, критичари и есеисти.